Inspirace jak vytvořit originální svatební fotoalbum

23.05.2024


Chcete si vytvořit originální svatební fotoalbum sami? Nevíte, jaké fotky použít a čím je přilepit? Přemýšlíte čím ozdobit stránky a jak napsat text? Ukážu Vám, jak na to.


Vyberte správnou velikost fotografií

Formát 9x13 cm na výšku - tento formát fotografie bych volila např. u svatebního dortu nebo šatů.

Formát 9x13 cm na šířku - ideální pro detaily jako jsou šperky, jídlo, sweet bar atd.

Formát 10x15 cm na šířku - pokud použijete tento rozměr fotografií, tak se Vám na jednu stránku A4 vlezou dvě a budou se překrývat uprostřed.

Formát 10x15 cm na výšku - doporučuji dát na stránku dvě vedle sebe.Fotografie 13x18 cm na šířku - tento rozměr se mi osvědčil a nejvíce fotka vynikne.

Fotografie 13x18 na výšku - na formát A4 lze použít jednu velkou a jednu malou fotku vedle sebe.


Tip: Ideální je střídat různé velikosti a počet fotografií na stránce, aby Vás prohlížení bavilo až do konce. Fotoalbum má 40 stran a více.


Fotografie 13x18 cm na šířku
Fotografie 13x18 cm na šířku


Washi pásky k orámování

Washi pásky jsou japonské pásky vyrobené z papíru. Slouží k ozdobení papíru, fotoalba, krabic atd. Dají se lehce trhat a dají se odlepit bez většího poničení. Použila jsem zlaté, na světle se hezky lesknou a dodají fotkám slavnostní atmosféru.


Tip: Nejlépe to vypadá, když použijete stejnou washi pásku na obou stranách otevřeného fotoalba. Jednou třeba k orámování stránky a jindy zase okolo fotografie.


Zlatá washi páska na okraji stránky a formát 13x18 cm
Zlatá washi páska na okraji stránky a formát 13x18 cm
Washi páska okolo fotografie 13x18 cm
Washi páska okolo fotografie 13x18 cm


Použijte fotopodlepky nebo fotorůžky

Fotografie přilepíme buď fotopodlepkami nebo fotorůžky. Jaký je mezi nimi rozdíl? Fotopodlepky jsou malé čtverečky a lepí z obou stran. Lepí se zespoda fotky a tím pádem nejdou vidět. Fotorůžky mají výhodu v tom, že fotky se dají měnit bez poničení. Jdou vidět a můžou kazit celkový dojem.


Tip: Pokud použijete fotorůžky, tak u větších fotek hrozí riziko, že budou vypadávat při otáčení stránek. Ideální si fotku přilepit i uprostřed.


Fotopodlepku nalepíme na všechny čtyři strany
Fotopodlepku nalepíme na všechny čtyři strany


Pěnové nebo dřevěné razítka

Razítka se skvěle hodí pro tvoří fotoalba. K razítkům je potřeba pořídit také razítkovací polštářek různých barev. Mi vyhovují více pěnové razítka, protože jsou ořezané podle tvaru obrázku. U dřevěných razítek jsem často otiskla i plochu kolem obrázku a na papíře vznikaly černé fleky. Člověk musí být hodně pečlivý, ale dřevěné razítka se lépe drží a udržují v čistotě. 


Tip: Nedoporučuji razítka otisknout silou do razítkovacího polštářku. Lepší je vzít si polštářek do ruky a jemně roztírat po razítku.Vytvořte si nápisy nebo texty k fotografiím

Jestli patříte k těm, kteří nemají hezký rukopis, tak doporučuji písmena a číslice z razítek. Můžete na úvodní stránku orazítkovat Vaše společné příjmení a datum svatby. Text se bude hodit buď na volnou stránku bez fotek nebo u malých fotek k vyplnění prostoru.


Tip: Pro psaní textu se hodí speciální pastelky a fixy. K vybarvování obrázků používám metalické pastelky.